Dívám se vzhůru ke hvězdám

Dívám se vzhůru ke hvězdám
18. září

Petra se zabydluje v Ghaně a narozdíl od naší vyprahlé končiny tam pořádně prší.

Modlitba pod nebeskou klenbou

Před odjezdem jsem se večer šla projít a došla jsem na okraj Tišnova, v aleji za penzionem ke Květnici je lavička. Lehla jsem si na ni a dívala se vzhůru. Již vás neruší světla města. Modlila jsem se a představovala si, že modlitba má takovou moc, že dokáže vyplnit všechen ten prostor, který mě obklopoval. Jak v kostele, kde nad oltářem můžete často vidět hvězdy. I zde má modlitba vyplnila celý prostor pod nebeskou klenbou...

Přijela jsem do Sunyani, kde strávím rok. První večer po večerní modlitbě, stejně jako v komunitě v Accře, se modlí růženec. Jde se ven a při každém z pěti desátků se ujde nějaká vzdálenost po cestě. Tam, zpět, tam… A první večer jsme vyšli ven a chvilku zhasla světla (výpadkem proudu asi) a já pohledla na nebe. Tolik hvězd tak blízko. Tak zářivých. Příroda a hvězdy vás přátelsky obklopí a cítíte spřízněnost.

IMG_1940

Celou dobu růžence jsem hleděla na nebe a vyplňovala tento prostor modlitbou. I když se na první pohled nezdá, že by něco modlitba něco změnila, vím, že má velkou sílu. A modlitba nás pár dobrovolníků (já, Rakušani, Němky), bratří a otce se určitě nesla až k Bohu.

Chci poděkovat těm, kdo na mě myslí. V mnoha situacích mohlo pro mě něco dopadnout špatně nebo nepříjemně (například na autobus do Sunyani jsem si koupila poslední lístek a lidé po mně měli smůlu, jeli až za půl dne). Ale zároveň vás chci i vybídnout. Jděte někdy na večer ven a podívejte se vzhůru ke hvězdám. A dívejte se chvíli. A možná, stejně jako já zde mnohokrát, budete přemýšlet, co je v životě opravdu důležité.

Zima, prší a fouká

Když jsem chtěla do Afriky, představovala jsem si teplo, slunečno a sucho. Později jsem zjistila, že různé části Afriky mají jiné podnebí. Ghana je napůl tropický deštný prales. Má období dešťů (duben  až září) a období sucha (říjen až březen). A jak to tedy vypadá po mém příjezdu?

IMG_1948

Po výstupu z letadla jsem se nadechla. Teplý, vlhký vzduch se silnou vůní čehosi. Později jsem zjistila, že smradu z odpadků. Bylo zamračeno, dopoledne pršelo. Další den pršelo celý den. Bylo okolo 25 stupňů. Občas lehký větřík. Většina cesta je hliněných, takže si užívám bahno v sandálích. A první den v Sunyani jsem zažila i pořádnou bouřku s hromy a blesky. Kluci si vlezli pod okap a myli se (myslím, že se předváděli přede mnou). Velmi výjimečně zatím vysvitlo slunce. A v tu chvíli stoupla teplota o deset stupňů. A střecha Boys Home je z plechu. V slunečném prostředí se kroutí, takže vydává zvuky, jako když na ni prší. V Accře bylo v noci příjemně, ale po příjezdu do Sunyani jsem ráda za teplou deku z letadla a přikrývku. Vezmu si ponožky a košili s dlouhým rukávem a mám se dobře.

Je mi tu příjemně. Ale vzadu v mysli mi jako otravný čertík klepe myšlenka, jak dlouho…

IMG_1995

Základní myšlenka jídla

Veškeré jídlo v komunitě, než jsem přijela do Boys Home, mělo základní rys anglického jídla silně smíchaného s jídly v Ghaně a k tomu mezinárodní příchuť (lidé v komunitě jsou z různých zemí – Indie, Itálie, Polsko, Nigerie, Libérie aj.).

Jídlo se připraví na speciální stůl, horká jídla do várnicových hrnců. Kdokoli jde a obslouží se sám.

K snídani tady mají nejčastěji sladkou veku s čímkoli (sladké, slané) a čaj. Oběd a večeře jsou teplá jídla. Omáčka je směs trochy zeleniny, plavou zde kosti s trochou masa (koza, kuře, občas ryba s šupinami, kráva) a nesmím zapomenout na ostrou pálivou chuť čehosi – kainský pepř, chili papričky aj. K tomu se podává rýže nebo kaše Bangu, Fufu a jiné z kasavy, manioku, kukuřice a rýže. Vedle byl talíř čerstvé zeleniny, ze které si hlavně Italové po jídle udělali dobrý salát.

Mnohokrát jsem byla v kuchyni. Jsem ráda, že vše vaří, neboť hygiena by se nestačila divit.

IMG_2034Jam – z kořenu manioku. Jíme pravou rukou. Toto jídlo jsem
pomáhala vařit. O víkendu si vaří kluci sami. A mandarinka.

Dnes jsem jedla poprvé s kluky. Jídlo se vaří na ohništi mezi třemi kameny v obrovském kotli – vaří nám kuchařky. Jídlo se krájí na židli, kde si kdokoli sedne, nic moc se neumývá. Dnes jsem opravdu toužila po evropském jídle, hlavně kvůli tomu, že mají ostrá jídla. Speciálně pro mě dnes udělali nepálivou verzi, kam si kluci přidávali pálivou omáčku. Vzpomněla jsem si na Krtečky a na moji oblíbenou větu, že i když nám to nechutná, každý umí ochutnat. Naladila se na pozitivní myšlení a neřešila příliš, co koušu a odháněla všechny možné představy. Po chvíli jsem musela uznat, že je to celkem dobré. Kosti a cokoli tvrdého neurčitého dávám na okraj. Nic jiného nedostanu. Takže možná už jste pochopili, co jsem se naučila. To podstatné na jídle je, že se najíte. Výživa pro to, co děláte.

IMG_2030-e1537212471585IMG_2032-e1537212501795

Petra Šmardová

DMS pro Adopci nablízko!

Projekt Adopci nablízko můžete podpořit prostřednictvím služby DMS, kterou zajišťuje Fórum dárců.

Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro jednorázový příspěvek

Do textové zprávy napište: DMS ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 


Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro dlouhodobou podporu

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč měsíčně.

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 

Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte se námi!

   • 860 Kč - přípravný víkend pro jednoho dobrovolníka

   • 320 Kč - den práce dobrovolníka v Indii
    o        V Indii momentálně pomáhá: Martina Švehláková (jih)

 • 650 Kč - 2 týdny pojištění pro jednoho dobrovolníka v Zambii:

         o       V Zambii momentálně pomáhá: Marie Procházková, v Indii Jakub Honěk a v Bulharsku  Václav Jakubíček, Dorota Sedláčková, Jan Tomiga a Kateřina Váňová. 

  Registrujte se ZDE......

  ... a pomáhejte s námi!