Do srdce ekvádorské Amazonie

Do srdce ekvádorské Amazonie
13. června

Maruška se v Ekvádoru seznámila s dalšími salesiánskými dobrovolnicemi, vyzkoušela si, jak se sklízí kakao a zjistila, že asi nemá ráda mravence.

Obvykle déšť vítám, protože alespoň na chvíli se pálící sluníčko schová za mraky. Teď ale s napětím očekávám, jak se bude počasí vyvíjet zítra. Esmeraldas jsem (byť s těžkým srdcem) nechala za zády a po 13 hodinách cestování jsem v sobotu ráno šťastné dorazila na jih Ekvádoru, do Macas, města ležícího u srdce ekvádorské Amazonie. A proč je déšť komplikací? Cesta z Macas do salesiánské misie Wasakentsa, kam jsem byla pozvána na návštěvu, je možná pouze letadlem (no, anebo po vodě, řekla bych). Půda zmáčená deštěm však znemožňuje letadlu přistát, a tak je třeba čekat, dokud nevyschne. Byli i takoví, kteří na vstup do amazonské misie čekali tři týdny.

p1100810

V Macas jsem měla příležitost potkat se s dalšími salesiánskými dobrovolnicemi, které tu působí, a také se zapojit do aktivit macabeske komunity. Padre Raul mě hned zaměstnal a doprovázela jsem jej na dni otevřených dveří základní školy Don Bosco, odtud jsme se přesunuli na duchovní obnovu sester salesiánek a sester sacramentinek, vzali to přes orientační pobyt studentů posledního ročníku střední školy, kde padre sloužil mši svatou, sklízeli úrodu avokáda a kakaa a zakončili aktivity mší svatou pro děti z náboženství. Byla to honička, ale po měsících dobrovolnické služby mi to přišlo jako rutina.

Více na fotkách:

p1100711
p1100688 p1100720 p1100709

Znovu jsem se utvrdila v tom, že Ekvádor je právem nazýván zemí barev.

Zapomněla jsem zmínit, že jsme s padrem Raulem při všech těch aktivitách ještě
v rychlosti prolétli trhem nakoupit ovoce a bylinky na čaj.

p1100757

Vlevo je skořicovník, to zelené je avokádo a to žluté plod kakaa:

p1100766 p1100760 p1100761

S holkami dobrovolnicemi Nahomy, Melany a Adrianou jsme dnes dopoledne prozkoumaly město a odpoledne jsem strávila s Dianou a Cristinou mezi dětmi v oratoři. Bylo to velmi hezké být spolu a na chvíli se odtrhnout od našich povinností:

p1100682
Jaká náhoda, že zrovna tady v Macas skončily tři naše esmeraldeñské dobrovolnice: Adriana, Diana a Nahomy. Před půl rokem to byly ještě studentky střední školy, které se zajímaly o dobrovolnictví, v hlavě spoustu otázek, zda to zvládnou, zda jim to jejich rodiče umožní… Teď jsou z nich dobrovolnice a potěšilo mě vidět je spokojené a motivované prožít dobrovolnickou službu co možná nejlépe, byť ne vždy je to s našimi svěřenci a nadřízenými snadné. Cristina přijela dobrovolničit stejně jako já v srpnu 2017. První ekvádorské dny jsme se adaptovaly společně v Quitu natěšené na nové dobrodružství, zároveň s lehkými obavami, jak to budeme zvládat. Nakazila mě svým entusiasmem a mexickou živelností.
Dokonce mě při mši svaté jeden z místních farníků velmi srdečně vítal do mikrofonu a ujistil mě, že jsem se tu ocitla v rodině, která mě s otevřenou náručí vítá a mohu počítat s jejich podporou během mě dobrovolnické služby. Pak se pro jistotu zeptal, jakže dlouho se tu zdržím. Celý kostel pak propukl v obrovský smích, když jsem mu s těžce zadržovaným smíchem odpověděla, že jsem tu pouze na dnešní den.

Mějte se hezky, školákům přeji, ať se podaří uzavřít dobře známky a učitelům trpělivost během těchto posledních školních týdnů!

Marie


P.S. Vytrvale prší. Radost z toho nemám. Jinak tito mravenci se tu prý ji. Z toho taky radost nemám, protože odmítnout tady nabízené jídlo je bezpečnou zárukou, že hostitele urazíte a už vám nikdy nic nenabídne.

p1100824

DMS pro Adopci nablízko!

Projekt Adopci nablízko můžete podpořit prostřednictvím služby DMS, kterou zajišťuje Fórum dárců.

Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro jednorázový příspěvek

Do textové zprávy napište: DMS ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 


Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro dlouhodobou podporu

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč měsíčně.

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 

Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte se námi!

   • 860 Kč - přípravný víkend pro jednoho dobrovolníka

   • 320 Kč - den práce dobrovolníka v Indii
    o        V Indii momentálně pomáhá: Martina Švehláková (jih)

 • 650 Kč - 2 týdny pojištění pro jednoho dobrovolníka v Zambii:

         o       V Zambii momentálně pomáhá: Marie Procházková, v Indii Jakub Honěk a v Bulharsku  Václav Jakubíček, Dorota Sedláčková, Jan Tomiga a Kateřina Váňová. 

  Registrujte se ZDE......

  ... a pomáhejte s námi!