Kdo jde do něčeho s celým srdcem, nemusí se bát.

Kdo jde do něčeho s celým srdcem, nemusí se bát.
23. února

Měsíc únor byl pro Marušku v Ekvádoru – Esmeraldas ve znamení loučení a změn. A vděčnosti.

Dobré ráno Ekvádore!

Úvodem chci poděkovat jménem rodičů podpořených dětí, kterým čeští dárci finančně přispěli na školné, za jejich štědrost. Vedle 8 podpořených děti jsme mohli podpořit další dvě děti; jeden je klučina páté třídy, který má schizofrenii. Je to takový ten divoch, kterého máte chuť vykázat že třídy, nejlépe z areálu školy poté, co vám odešly hlasivky a on na vás hodí ten svůj kukuč a vděčný úsměv. Takže se přemůžete, zatnete zuby a podesáté mu vysvětlíte, že opravdu potřebujete, aby si sedl na svoje místo a vyplňoval sešit. Tento klučina to má v rodině velmi těžké. Jeho máma i sestra mají rakovinu a on funguje jako jejich psychická opora. Není pak divu, že se potřebuje někde vyřádit a strhávat na sebe pozornost. Dalším navíc podpořeným žákem je Anahi, která má diabetes. Sice je to ještě malá slečna, ale vůbec nemá strach píchat si sama inzulín!

p1100020 wp_20180119_09_20_15_pro wp_20180123_09_00_16_pro

Skončil nám tu školní rok a jde to znát. Ve škole to prořídlo; ale prázdno tu není. Studenti, kteří mají resty (neúspěch při testu, zameškané hodiny,...) to tu teď napravují. Do konce února také potrvají přípravné kurzy pro budoucí osmáky a prváky střední školy. S koncem školního roku se s námi také rozloučili třeťáci střední školy (ZŠ tu je na deset let, takže ve finále tu studenti odstudují stejný počet let jako ti naší čeští). Mají po závěrečných zkouškách a jediné, co zbývá je slavnostní předání diplomu. Součástí konečných zkoušek bylo kromě písemného testu také představení projektu, na kterém pracovali. Některé nápady byly opravdu velkolepé; instalace bezpečnostních kamer a alarmu v obytných jednotkách; lavička se solárním panelem, na které můžete nejen dobít energii odpočinkem vy, ale také svůj telefon; recyklační systém, který sám třídí odpad, přírodní barvičky na malování, internetové stránky naší školy, zdravá strava.

p1100051

Naše oratoř teď v únoru zavřela; poslední týdny jsme doháněli, co kdo potřeboval doučit, ale že se blíží konec školního roku bylo znát. Dětí chodilo méně; místo obvyklých 40 jen 20. V březnu se oratoř znovu otevře a to příměstským táborem. Pár fotek z místa činu: všimněte si uniforem holek; každá škola tu má svoji uniformu. Jednou týdně jsme také připravovali pro naše svěřence občerstvení; tady zrovna máme rýži, jindy to byl sendvič nebo sladký rohlík.

p10908691

Také jsem slavili narozeniny naší milé doučovatelky, paní Mary. Pro děti přinesla dort a my jsme jí s chutí zazpívali tradiční: Hodně štěstí zdraví!

p1090889

Měsíc únor byl poznamenán ještě jedním loučením. Pro komunitu mnohem bolestnějším; rozloučili jsme se s naším padre ředitelem, naším otcem, učitelem a přítelem. Odchází do Chile. Místo něj do komunity přišel nový padre Felipe, spirituál školy. Nezůstalo pouze u jedné změny, zároveň se naše komunita spojila s druhou salesiánskou komunitou, která v Esmeraldas působí a jejíž ředitel, padre Pedro, je nově také naším ředitelem. Nikam se nestěhujeme, pouze máme jednoho ředitele, který bude mezi oběma komunitami pendlovat. Nás dosavadní padre ředitel s námi i učitelským sborem ještě před svým odchodem stihl oslavit narozeniny. Zároveň se to spojilo s jeho rozlučkou.

whatsapp-image-2018-02-02-at-9-52-52-am1

Bylo to dojemné. Je tu zvykem, že se pronáší řeč při narozeninách. A tak jsme řečnili. Dokonce i já jsem přistoupila na to, že řeknu pár slov. Doposud na mě nostalgie nedoléhala, ale teď mi došlo, že opravdu odchází a že jeho humor i vážnost budou už jen milou vzpomínkou. Padre nám šel příkladem. Chtěl-li nás upozornit např. na něco, co je potřeba uklidit, svolal nás a bez zbytečných komentářů to před našima očima uklidil. A tak jsme se např. naučili čistit umývadlo v jídelně. Při společném jídle nás nenechal v klidu a vtipkoval. Díky němu vznikla spousta přezdívek, tak třeba jeden dobrovolník si vysloužil přezdívku Hezoun, jiný Plyšák, mne říká Mocná. Hluboko se mi vrylo jeho láskyplně gesto při ukládání Těla Pane do svatostánku. Opravdový otec, učitel a přítel. Kladl nám na srdce, že kdo jde s celým srdcem, nemusí se bát, vždy to dobře dopadne. A tak se nebojím.

Mějte se hezky

Maruška

 

Související galerie

DMS pro Adopci nablízko!

Projekt Adopci nablízko můžete podpořit prostřednictvím služby DMS, kterou zajišťuje Fórum dárců.

Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro jednorázový příspěvek

Do textové zprávy napište: DMS ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 


Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro dlouhodobou podporu

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč měsíčně.

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 

Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte se námi!

   • 860 Kč - přípravný víkend pro jednoho dobrovolníka

   • 320 Kč - den práce dobrovolníka v Indii
    o        V Indii momentálně pomáhá: Martina Švehláková (jih)

 • 650 Kč - 2 týdny pojištění pro jednoho dobrovolníka v Zambii:

         o       V Zambii momentálně pomáhá: Marie Procházková, v Indii Jakub Honěk a v Bulharsku  Václav Jakubíček, Dorota Sedláčková, Jan Tomiga a Kateřina Váňová. 

  Registrujte se ZDE......

  ... a pomáhejte s námi!