Příprava dobrovolníků

Budoucí misijní dobrovolníci procházejí ročním přípravným kurzem. Kurz je rozvržen do osmi víkendových setkání a přípravné víkendy probíhají po celé republice. Tento program připravuje na službu na zahraničních misích v salesiánských centrech.

Termíny přípravných kurzů pro rok 2022/23

V případě, že se chcete přihlásit do přípravného kurzu, vyplňte přihlášku. Přihlásit se je možné i e-mailem na níže uvedený kontakt. Pokud se chcete dozvědět více o přípravě a o dobrovolnictví, přečtěte si níže uvedené nejčastější dotazy, klikněte v horním menu vpravo na Dobrovolnictví nebo pište na adopcenablizko@sadba.org.

  • Termíny přípravných víkendů v roce 2022/23

    • 1. víkend   28. – 30. 10. (Brno Líšeň)
    • 2. víkend    25. – 27. 11. (Hradec Králové)
    • 3. víkend    16. – 18. 12. (Zlín)
    • 4. víkend    20. – 22. 1. (Velehrad)
    • 5. víkend    24. – 26. 2. (Praha – Karlín)
    • 6. víkend    31. 3. – 2. 4. (Rumburk)
    • 7. víkend    29. – 30. 4. (Praha – Karlín)
    • 8. víkend    9. -11. 6. (Ostrava)

Nejčastější dotazy

Nabídka dobrovolnictví mě zaujala, ale nejsem si jistý/á, jestli chci odjet. Co mám dělat?

Přijeď na 1. víkend , na kterém se dozvíš všechny informace o tom, co dobrovolnictví obnáší. Účast na tomto víkendu nezavazuje k pokračování v přípravě a případném odjezdu na dobrovolnou službu.

Koho se dobrovolná služba týká?

Dobrovolná služba se týká každého, kdo chce pracovat s mládeží v salesiánských střediscích. Předpokládá zkušenost s prací s mládeží a pro mládež nebo alespoň ochotu ji získat během přípravného roku a znalost cizího jazyka (v případě zahraničí). Služba nesmí být únikem před nevyřešenými problémy. Dobrovolnou službu týkající se jiného zaměření bohužel nemůžeme zajišťovat.

Zajímám se o dobrovolnictví, ale ještě nevím, jestli je tento program pro mne?

Poté je nejlepší se zúčastnit informačního víkendu, který proběhne v listopadu. Na víkendu se dozvíš vše podstatné o tomto dobrovolnickém programu, potkáš se s mnohými bývalými dobrovolníky, kteří budou mluvit o své dobrovolnické zkušenosti. Na víkend se lze přihlásit vyplněním dotazníku, nebo emailem na adopcenablizko@sadba.org, na základě tvého zájmu ti pak přijdou bližší informace.

Jak brzy musím začít s přípravou?

O dobrovolné službě tohoto typu je dobré začít uvažovat včas. Před vlastním vysláním předpokládá roční přípravu na osmi víkendech a praxi v salesiánském zařízení. Příprava se vždy kryje se školním rokem.

Mohli byste mi zajistit nějaké dobrovolnické místo Africe na letní prázdniny?

Dobrovolnou službu do Afriky zprostředkováváme jen na delší dobu, cca jeden rok. Jednak je to poměrně nákladná záležitost (například jen letenka stojí od 20 do 70 tisíc korun) a pak jen v horizontu jednoho roku je možné poznat přijímající organizaci a účinně tam pomoci. Na letní prázdniny zatím posíláme ne měsíc do Bulharska (červenec), kde je možné pomoci s organizací letních táborů především pro děti z romských osad. Případně na dva měsíce do Mongolska.

Rád bych se naučil dobře anglicky. Můžete pro mě najít nějaké vhodné místo?

Pokud se chceš naučit anglicky, vyprav se na jazykový kurz nebo si zkus zařídit ve škole zahraniční výměnu. Salesiánská dobrovolná služba předpokládá motivaci služby a disponibilitu ohledně hledání vhodné přijímající organizace.

Ráda bych sloužila druhým. Mám zkušenosti s prací s dětmi, ale nejsem aktivně věřící. Můžete mě přijmout?

Všechny naše dobrovolnické programy jsou otevřené všem, bez ohledu na vyznání. Předpokládají ale schopnost zapojit se do salesiánského výchovné díla a respektovat principy, na kterých stojí.

Požadujete, aby byli dobrovolníci věřící? Musí projít salesiánskou formací nebo zkušeností s prací v našem prostředí?

Nepožadujeme, aby zájemci byli věřící. Někteří mají velké zkušenosti se salesiánským prostředím, jiní naopak nejsou ani věřící, ale mají zájem a splňují minimální požadavky, které jsme si dali – jsou schopní a ochotní pracovat s mládeží a jsou připraveni respektovat salesiánské výchovné metody.

Musím nějak finančně přispět na svou dobrovolnou službu?

Dobrovolník má během své služby hrazeno zdravotní pojištění, ubytování a stravu. V rámci přípravného roku si sám hradí část nákladů na přípravu a na vycestování. Na krytí řady nákladů se snažíme získávat další zdroje (od Ministerstva vnitra ČR, nadace, sponzoři), aby se nedostatek financí nestal zásadní překážkou k neodjetí na dobrovolnou službu.

Co to je SADBA?

SADBA je zkratka pro Salesiánskou asociaci Dona Boska. Vznikla proto, aby zastřešovala společné projekty pro salesiánská střediska. Další podstatný důvod pro vznik SADBY byl, že jsme přes ni konečně mohli realizovat dobrovolnou službu jak v zahraničí, tak u nás. Dobrovolnou službu uskutečňujeme v rámci projektu Adopce nablízko (Cagliero – salesiánský volontariát). A byla to právě dobrovolná služba, která nás přivedla k myšlence založit SADBU, poněvadž jsme více než čtvrt roku hledali, který subjekt by mohl dobrovolníky zaštítit. Nakonec jsme po mnoha konzultacích s právníky založili občanské sdružení SADBA, které změnilo v roce 2015 právní formu na zapsaný spolek.


Přečtěte si, jak prožívají svoji službu současní dobrovolníci.
Návštěva Afriky

Očekávání vs. realita

Zambie
Neměla jsem kulturní šok, hodně věcí jsem věděla díky zkušeností bývalých dobrovolníků. Ale myslím si, že pár věcí ohledně návštěvy Afriky, by některé lidi v Česku mohlo překvapit. Návštěva Afriky…

Ochutnávka zambijské kultury

Zambie
Když jsem do Afriky přijela, moc věcí mě nepřekvapilo. Po pár měsících, nejprve v Namibii a poté v Zambii, jsem si ale uvědomila, že rozdílů je tady spousta. Jen je…

Všechny cesty vedou do Nongpoh!

Indie
Již jsem se dříve zmínila o tom, že tady v Nongpoh je to takové místo mnoha a častých setkávání. Česko-římská návštěva V přípravě pro misijní dobrovolníky měl pro nás jednu…

Albánské školství

Albánie
Ve středisku, kde jsem na dobrovolné službě, mají sestry salesiánky na starosti mateřskou školku, základní školu a gymnázium (mimo jiné). Měla jsem možnost zapojit se do různých činností ve škole…

Kouzelný čas na vesnici

Indie
Jeden týden celý strávený s chlapci v centru na vesnici, kde normálně bývám jen na víkendy… Byl to kouzelný čas! Ráno po snídani jdu s dětmi do školy. Banda třiceti…

Magone – děti ulice

Zambie
Každou sobotu k nám chodí 120-170 dětí. Některé žijí na ulici, jiné se na ulici pohybují jen přes den, aby sehnaly nějaké peníze, ale večer se vracejí domů. A ostatní…
nohy

Nečisté nohy a posvátná úcta

Indie
Ne všechny části těla Indové pokládají za čisté! Nohy a jejich „posvátná“ špína Nohy, přesně jejich část od kotníku dolů, je tady považovaná za něco opravdu hodně nečistého. Možná proto, že…
Velikonoce mezi muslimy a hinduisty

Velikonoce mezi muslimy a hinduisty

Indie
Aneb jak to vypadá, když se sejde ramadán, postní doba a jedna z největších místních Hinduistických oslav k poctě bohyně Durgy. Ramadán a naši kluci Máme v centru několik muslimů a…
Cestování po Africe - za vnučkou

Za vnučkou do Afriky!

Zambie
Někteří prarodiče mají elánu na rozdávání a neváhají se vydat navštívit svoji vnučku až do nitra Afriky. Neočekávaná změna cesty, přijetí v salesiánské komunitě, návštěva šimpanzího centra, přírodní rezervace a…