dobrovolnictví v zahraničí
Dobrovolnictví v zahraničí – vyjeď na misie!
Jako každý rok i letos v říjnu spouštíme přípravný kurz pro zájemce o misijní dobrovolnictví v zahraničí.
O čem je Adopce nablízko?dobrovolnictví ve světě a misie
Dobrovolník do zahraničí vyjíždí na rok (nebo na letní měsíce) na misie. Nejede sám za sebe, ale je součástí širšího salesiánského díla, které je zaměřeno zejména na pomoc dětem a mladým lidem. Misijní dobrovolnictví v zahraničí je o tom, dát rok svého života pro mladé, “být tam” pro druhé.
Jak můžeš v zahraničí pomáhat?
Různě! Můžeš buď pracovat přímo s dětmi a mladými lidmi (výuka, volnočasovky apod.). Nebo můžeš pomáhat manuálně na stavbě či na farmě. Zdravotníci mohou částečně pomáhat ve zdravotnických zařízeních. Salesiáni ve světě také velmi rádi přivítají dobrovolníky, kteří pomohou s výukou odborných předmětů, IT odborníky i administrativní výpomoc. Záleží, co můžeš nabídnout nebo co jsi ochotný/á dělat.
V čem spočívá příprava?
Salesiánská asociace Dona Boska, z.s. (SADBA) každoročně pořádá přípravný kurz Adopce nablízko. Příprava zabere téměř rok, ale stojí za to, i kdybys nakonec nevyjel/a! Nejprve za pomoci týmu dobrovolníci zjišťují, zda je to cesta pro ně nebo ne. Druhá část je více zaměřena na praktickou přípravu působení v zahraničí. Během celého kurzu se budeš potkávat s bývalými dobrovolníky („exáky“), kteří jim předávají své zkušenosti, rady i nadšení.
Kam můžeš jako dobrovolník vyjet?
Naši misijní dobrovolníci působí v salesiánských dílech po celém světě. Můžeš vyjet do Evropy (Bulharsko, Albánie, Německo, Británie a další) nebo někam dál do chudších zemí (země Afriky, Indie, Papua, Ekvádor nebo třeba Mongolsko). Vhodné místo hledáme s dobrovolníkem společně.
Co je potřeba, abys s námi mohl/a vyjet na misie?
Je potřeba být dospělý. Tvůj zdravotní stav by měl být stabilizovaný. Zejména je ale potřeba otevřenost k nové kultuře a ochota se učit nové věci. Důležitá je také ochota pracovat v křesťanském prostředí. Více se dozvíš v přípravném kurzu Adopce nablízko.
dobrovolnice v Africe Váháš zda je dobrovolnictví v zahraničí pro Tebe?
Přijeď na první víkend a uvidíš sám/a! Můžeš se také podívat na dopisy dobrovolníků z jejich působení nebo třeba na náš Facebook. Najdeš nás také na portálu dobrovolnik.cz Přihlas se co nejdříve, začínáme o víkendu 6.-8.10.2023 v Rajhradě u Brna.