Počítačová učebna a výuka IT v Tanzanii
Naše dobrovolnice Eva Menčlová se v červenci 2023 vydá do Tanzanie. A nepojede tam s prázdnou! Bude zřizovat pro místní studenty počítačovou učebnu.

Evča bude tři měsíce působit v odlehlé severozápadní části Tanzanie ve vesnici Didia – na salesiánské střední škole Don Bosco Secondary School. Škola se nachází v oblasti kmene Sukuma, který je v zemi početně nejvýznamnější, nicméně vzdělanost tam zatím nezapustila hluboké kořeny. I proto si salesiáni jako jedno z míst svého působení vybrali tuto chudou oblast.

Proč zrovna počítače?

Na internátní škole studuje asi tisícovka chlapců a děvčat, kteří pochází převážně z okolních vesnic a měst. Na tak velké množství studentů škola disponuje sotva dvěma desítkami počítačů. Jelikož profesním zaměření naší dobrovolnice Evči je IT, domluvila se s tamními salesiány, že vypomůže škole v této oblasti. Mimo to, že bude místí studenty a učitele vzdělávat v předmětu Computer Science, rozhodla se také před odjezdem rozhodit sítě a požádat nejrůznější dárce o pomoc se zřízením počítačové učebny pro místí studenty.

Doposud se jí podařilo získat 15 počítačů a k nim potřebný software. Další nemalé výzvy a náklady se pojí s transportem na místo činu a s případným pořízením dalšího žádoucího vybavení, jako je například dataprojektor atd.

Zvýšení IT gramotnosti studentům výrazně zvýší šance získat po škole zaměstnání. Mladí lidé z vesnice, kteří žijí většinou ve svých domácnostech bez elektřiny (a bez vody), často neumí napsat ani e-mail ani efektivně vyhledávat na internetu informace (třeba o pracovních nabídkách). Nezaměstnanost je jedena z největších výzev, kterým místní obyvatelé čelí. Na zaměstnání čekají často i několik let a když ji získají, často musí opustit rodinu a jet na druhý konec země za prací, aby pak mohli posílat vydělané peníze domů.

Zapoj se i Ty!

Projekt Počítačová učebna a výuka IT v Tanzanii je možné podpořit, prostřednictvím programu Adopce nablízko – zde. Dar v jakékoliv výši je možné zaslat bankovní účet vysílající organizace Salesiánská asociace Dona Boska a.s. č.ú.: 2800630202/2010 se specifickým symbolem (SS) 177 (do poznámky možné uvést název projektu). Malá část vašeho daru (ve výši 5%) je určena k pokrytí nákladů na administraci darů a plateb, ve zbytku budou dary určeny k pokrytí nákladů související s výše uvedeným projektem dobrovolnice Evči. Bude vám vystaveno potvrzení o daru. Děkujeme za vaše zapojení, ať už finanční či nemateriální.