Bulharské procházení

Tak se opět naskytla možnost kochat se krásami země, která vstoupila roku 2007 do Evropské unie – Bulharsko. 

Prvně jsme se podívali do útrob a okolí kláštera  Kaloferský monastýr Narození Bohorodičky – Калоферският манастир „Рождество Богородично“ , jenž se nachází západně od Staré Zagory necelých 80km.
V blízkosti kláštera je malebné údolí na břehu řeky Bílá řeka „Бяла Река“, obklopené kopci Stará Planina, zde taky začíná národní park Středního Balkánu – Национален парк Централен Балкан a Ekologická stezka Bílá Reka
 
Tato stezka může mít něco málo kolem 2km. Za tu dobu má člověk možnost unášet se přírodním bohatstvím národního parku, jenž zapůsobí svými lesy, vodními nádržemi, živočišnými a rostlinnými druhy. Též je možnost zde spatřit 11 jedinečných druhů rostlin a gigantickou škálu druhů zvířat, včetně medvědů, vlků, divokých koz, orlů skalních a mnoha dalších… my ale neměli to “štěstí” se s nimi střetnout :-). Po velmi příjemné procházce jsme se opět vrátili ke Kaloferskému klášteru, kde jsme se unášeli krásným prostředím a kravičkami okolo a přitom si pochutnávali na postních toastech.
Po obědové pauze u kláštera směřovaly naše kroky k památníku Christa Boteva, který byl bulharským novinářem, básníkem a revolucionářem, též symbolem boje za bulharskou nezávislost. Tuto návštěvu jsme si za přítomnosti velkého vedra zpříjemnily studeným potěšením, v podobě zmrzliny.
Předposlední zastávku směrem na Starou Zagoru jsme si udělali na farmě  Pštrosí zábava v městě Dolná Baňa – Щраусово забавление – гр. Долна Баня
Dle dostupných zdrojů by se zde měli pěstovat „černí afričtí pštrosi“.
Na závěr jsme navštívili Athanasius Church, který není v dobrém stavu. To proto, že v 60. letech minulého století byla oblast zaplavena vybudovanou přehradou Koprinka na řece Tundzha a vody zaplavily vesnici Viden a chrám.
Na holém poli lze vidět pouze zbytky zachovalých vysokých zdí. Věž zvonice je oddělená od chrámu, chybí ji zvon, schody a přední dveře. Chrám je bez střechy, zbořen, ale i přes povětrnostní podmínky se na mnoha místech zachovala omítka po dobu 70 let.
Více informací o bulharských misiích se dozvíte zde: https://www.sdb.cz/bulharsko/