Cesta pod souhvězdími

Po 4 týdnech rekondičního pobytu stráveného v přátelském prostředí salesiánského domu v hlavním městě Port Moresby se zítra vydávám zpátky do Araimiri.

Cestování z Moresby do Keremy (Araimiri) je opravdovým zážitkem. Nejspíš víte, že na turistických ukazatelích v zahraničí nebývá psána vzdálenost v kilometrech, nýbrž čas, za který lze daný úsek ujít. Podobný systém bych doporučil i na případných dopravních cedulích zde v Papui-Nové Guineji. Ačkoliv vzdálenost mezi těmito dvěma městy je přibližně 300 km a podle navigace byste ji měli urazit za zhruba 4,5 h, nevlídnost některých úseků silnice přesvědčuje o tom, že někdy ani dvojnásobek nabízeného času nemusí postačovat.

Cestuje-li člověk ve dne…

může se kochat nádherami místní přírody. Mohutné džunglové stěny těsně lemující okraj silnice jsou znenadání střídány široce otevřenými pláněmi zarostlými vysokou trávou, ze které tu a tam osaměle trčí vysoké palmy, tak jak to bývá s prvními vousy na tvářích mladíků nebo starých žen. Po levé i pravé straně se pak objeví porost, který na první pohled připomíná čerstvě vysazený listnatý les, sběrací nádoby přivázané ke kmenům stromů ale napoví, že se jedná o plantáž kaučukovníku.

Když pak den vystřídá noc…

dostane cesta úplně jiný nádech. Zvuky noci společně s černočernou tmou, do které se neúnavně zakousávají reflektory vozidla, vzbuzují v člověku pocit nejistoty a jakéhosi nebezpečí. Všechno a všichni jsou tak trochu podezřelí a obezřetnost radí raději nikde nazastavovat. Pohled na krásnou noční oblohu plnou hvězd a souhvězdí u nás nespatřitelných však zaplavuje duši jakýmsi klidem a bázeň z noci zmírňuje na přijatelnou úroveň.

V Araimiri je v tuto chvíli víceméně liduprázdno. Školy jsou totiž z preventivních důvodů před nemocí, jejíž jméno se nesmí v Turkmenistánu vyslovit, do 27.4. uzavřeny. Práce je však stále dostatek, neboť ošetřovna by měla být navzdory uzavřené škole otevřena, a třeba nakonec zbude i chvíle času na zvažované promořování na tamní pláži.

Posílám pozdravy ve sdílené radosti z otevřených psích salónů. V případě, že by vás psí salón neuspokojoval, radujte se alespoň z obnovení činnosti parukářů. Snad brzy budou moci obnovit svou činnost i řezníci, abychom se nemuseli nemocných kusů domácího dobytka zbavovat pokoutnými způsoby.

Opatrujte se.