“Khublei, ko Maria” – “Zdrávas Maria”
Indie
Khublei! (Pozdrav i poděkování). Phi long kumno? (Jak se máš?) Phi kyrtang kumno? (Jak se jmenuješ?) Bam suk! (Dobrou chuť!) Thiah suk. (Dobrou noc.
Kmen Khasi

Tyto základní fráze a další slovíčka jsou v jazyce Khasi, kterým ve státě Meghalaya mluví asi 80% obyvatel patřících do kmene Khasi. Fráze se se snažím naučit a  používat při setkání s místními obyvateli. Bohužel, nebo možná v tomto případě díky, mé občas špatné výslovnosti máme u toho spoustu legrace. 

V některých vesnicích nerozumí anglicky ani děti, a tak jsou moje pokusy dokonalým prostředkem jak s nimi navázat první kontakt. Kmen Khasi kromě svého tradičního chutného jídla a krásných písní také tradiční oděv. Kus látky, který oblékají přes tričko a kalhoty. Ten prostší se jmenuje jainkyrshah [džainkrša] a používají ho na doma a při práci, přichycuje se pouze k jednomu rameni. Slavnostnější jainsem [džainsem] je elegantnější, z kvalitnějších materiálů a oblékají ho do kostela a na různé oslavy, přichycuje se na obě ramena.

Změny

Zhruba na konci října se razantně změnilo počasí. Z vlhkého a deštivého na suché a chladnější, ale stále slunečné, denní  teploty se pohybují mezi 10 – 26°C.

Z polí zmizelo obilí. Po sklizni se vždy sejde celá vesnice ke společnému obědu a ochutnávce první rýže přímo na poli. 

Další změnou, která zde nastala, je konec školního roku. Vyučování zde totiž probíhá od poloviny února do konce listopadu. Studentům 10.-12. třídy od poloviny ledna do poloviny prosince. 

V naší komunitě také přibyl nový člen, jáhen Sawlus, který bude 20.ledna  vysvěcen na kněze. Teď jsou tu dva kněží salesiáni na 53 vesnic. Mše se v nich slouží párkrát za rok. Plus zde v Nongpoh, místě, kde působím, jsou čtyři komunity sester salesiánek, jedna komunita sester Matky Terezy a jedna komunita sester karmelitek.  Doposud jsem měla, především v době probíhající školních prázdnin, příležitost účastnit se mše svaté přibližně v dvaceti kostelích. 

Změnilo se také místo našich denních bohoslužeb a víkendových adoraci.  Po dvou a půl měsících jsme se z provizorních prostor farního sálu, který se nachází pod kostelem, vrátili do krásně zrenovovaného kostela.

dobrovolnice Lucie