Návštěva Afriky
Očekávání vs. realita
Neměla jsem kulturní šok, hodně věcí jsem věděla díky zkušeností bývalých dobrovolníků. Ale myslím si, že pár věcí ohledně návštěvy Afriky, by některé lidi v Česku mohlo překvapit.
Návštěva Afriky neznamená smrt

Nejeden člověk mi před odjezdem řekl, že je dost možné, že mě vidí naposledy a že je možné, že v Africe umřu. Ano, je tady mnoho nemocí, které my v Evropě neznáme. Není ale pravidlem, že každý si nějakou musí projít během roční dobrovolné služby. Já osobně jsem zatím díky Pánů Bohu neměla ani zvýšenou teplotu, nezvracela jsem ani jsem naštěstí nechytla malárii. Když místním řeknu, kolik očkování jsem před odjezdem podstoupila, většinou se zasmějí. To ale určitě není na škodu. Zkrátka když člověk dodržuje základní hygienická pravidla, tak je to tady celkem v pohodě.

Divoká zvířata jen tak na ulici nepotkáte

Divoká zvířata se nepohybují volně všude možně. Nacházejí se v národních parcích, kde jsou chráněna. Očekávala jsem také, že budu poměrně často potkávat hady. K mému překvapení jsem ale zatím jediného hada v přírodě nepotkala. Na pokoj mě občas přijdou navštívit ještěrky, pavouci nebo švábi, ale to se dá přežít.

Velký rozdíl mezi vesnicí a městem

Když jsem přiletěla do Windhoeku, hlavního města Nambie, říkala jsem si, kde to jsem a kde je ta chudá Afrika. Ocitla jsem se totiž ve městě, které je celkem podobné Evropským městům, lidé se zde neoblékají tradičně, cesty nejsou rozbité a chudobu také moc nezahlédnete.

Myslím si, že skrze media vidíme totiž jen život na vesnicích, který je naprosto odlišný od městského života. Ano, na vesnici uprostřed buše jsou hladové děti, nezpevněné cesty, polorozpadlé domečky a obecně chudoba. Ale na druhé straně můžete i v Africe vidět luxusní auta a lidi žijící v přepychu. Ve zkratce velice rozdílná dostupnost vzdělání, zdravotnické péče a rozdílná životní úroveň je zde problém.

Afrika je kontinent

Občas si lidé Afriku představují jako jeden stát. Kde je jedno náboženství, jedna kultura, jeden životní styl. Ono je to ale kontinent s padesáti třemi zeměmi. Zambie není stejná jako Namibie, a to spolu sousedí, natož když někdo srovnává Súdán, Egypt, Nigérii nebo Malawi. Jen si představte, že by lidé vnímali stejně Norsko, Portugalsko, Bulharsko a další země v Evropě. A to je Afrika podstatně větší a rozmanitější!

dobrovolnice Terezie (edit. SADBA)