Ora – co!? No přece ORATOŘ!

“Klala! Paul!…” Je to tady. Začíná ORATOŘ. Přesně v 15:30 otevíráme, děti se tlačí dovnitř. O pár minut později už se celým Lufubu nese hlasitá zambijská hudba. Kolem reproduktoru tančí děti, u stolků se hrají karty a pexeso, na fotbalovém hřišti se trénuje, kolem létá frisbee a mezi tím vším pobíháme my.

Tak vypadá oratoř – odpolední program pro děti a mládež, prostor pro hry, tvořivé aktivity a sporty. Prostor pro společné trávení volného času, pro navazování a prohlubování vztahů. Oratoř je otevřená od pondělí do pátku. Každý den sem přijde víc než 100 dětí. Samy si mohou vybrat do čeho se zapojí. Sport? Hry s kamarády? Připravený program s dobrovolníky? Každý den chystáme něco jiného – hry, výtvarku, hudbu… A jak to přesně vypadá?

Pondělí – “DEN SPORTOVNÍCH HER”

V pondělí se vždycky pořádně zapotíme. Prvních pár minut věnujeme úklidu oratoře. Sbíráme odpadky, zametáme, sekáme trávu. Když je práce za námi, jde se na hry! Hrajeme pohybovky s míči, s lany, soutěžíme v běhu, skoku přes švihadlo, učíme děti klasické hry, jako např. vybíjenou, na babu nebo čísla.

Poté si už každý vybere, čemu se chce věnovat. Tréninky fotbalu, volejbalu, netbalu a basketbalu mají na starosti starší děti z oratoře. My s mladšími dětmi trénujeme frisbee, přehazovanou a chůzi na slacklině.

Úterý – “TVOŘIVÝ DEN”

Kreslení, malování, stříhání, nalepovaní – to děti v Lufubu prostě milují! Výtvarné materiály máme sice omezené, ale to nikomu nevadí. Tvoříme náhrdelníky z těstovin, skládáme vlaštovky a čepičky ze starých papírů nebo vyrábíme náramky z odpadků.

Někdy vezmeme jen papíry, pastelky a vodovky a každý tvoří podle své fantazie. Největší úspěch ovšem mají omalovánky, které jsou tady velkou raritou.

Středa – “HUDBA, KNIHOVNA, KOSTEL”

Ve středu začínáme společným zpíváním. Učíme se nové písničky, opakujeme, co už známe a bubnujeme na židle. Také vždy vybereme jednu písničku, kterou pak zpíváme na mši.

Po zpívání si děti mohou vybrat jednu z klidnějších aktivit – půjčit si nějakou stolní hru, potrénovat s Pájou na kytaru nebo si zajít do naší knihovny, kterou otevíráme každou středu. Některé děti si zalezou s knížkou do kouta, jiné se přidají k nám. Společně pak čteme různé pohádky, příběhy a procvičujeme angličtinu.

V 17 hodin se všichni přesuneme do kostela na společnou mši se studenty. Tu zahajujeme nacvičenou písničkou. Není to sice dokonalé, ale děti z toho mají vždycky radost.

Čtvrtek – ” DEN STOLNÍCH HER”

Každý čtvrtek v hale rozložíme stolky, židle, lavičky a jde se na to! Pexeso, prší, Uno, Člověče, nezlob se, šachy, dáma, Dobble, Jungle speed a Cink! To je celý náš herní majetek.

Začátky herních oratoří byly náročné. Naučit děti pravidla a vysvětlit jim, že krádeže figurek a karet nejsou zrovna to pravé, nás stálo hodně trpělivosti. Dneska už máme ale pohodu. Děti si hry řídí samy a na konci oratoře vše poctivě vrací. My se tak můžeme bezstarostně zapojit do her a pořádně si procvičit postřeh.

Pátek – “CO TO DNESKA BUDE?”

Poslední den v týdnu nemáme jasně daný program, většinou necháváme volbu na dětech. Každý si vybere, co ho nejvíc baví. Někdy sportujeme, někdy hrajeme hry a někdy nás děti učí tančit (a že se máme co učit!).

Jednou za čas máme v pátek speciální program – Don Bosco Kino. Většinou pouštíme animované pohádky, největší úspěch zatím sklidil Kirikou (10 z 10 dětí v Lufubu doporučuje).

Na závěr každé oratoře se všichni sejdeme, sdělíme si novinky a vše zakončíme společnou modlitbou.