Srdečné děkuji

Je tomu více jak měsíc od návratu z papuánské misie. Mezitím jsem se mohla aklimatizovat na krapet jiné počasí, kulturu a s pár lidmi se i setkat.

Teď přichází čas zúčtování. Alespoň střípky zážitků jste mohli sledovat na blogu. Díky vaší štědrosti a podpoře bylo ošetřeno několik stovek pacientů, od těch malinkých až po ty nejstarší. Dvacet mladých mužů bylo nuceno poslouchat mé nadšené projevy o zázracích stvoření a vždy mě potěší, když i teď píší, že biologie se stala jejich oblíbeným předmětem. Nedokážu vystihnout (ani to sama nevím), kolika životů se nějakým způsobem vaše Adopce nablízko dotkla.
Máme tendenci vyvyšovat čísla, jasně měřitelné výsledky (jako počet ošetření). Je to přirozené, vždyť právě o tom píši. Dle mého názoru jsou však důležitější věci.
Poklady mezi nebem a zemí, které se nedají se vyčíslit a jen těžko se popisují.
Nastala doba loučení. Rychle zavírám přecpaný kufr, a s batohem na zádech scházím naposled ze schodů domu, který se na pár měsíců stal mým domovem. Objímám naše chlapce.
“Nezapomenu na vás.” Ujišťuji je se slzami v očích.
“My na vás taky ne, slečno.” Odpovídá Tomáš. “A děkuji vám,” dodává.
Hlavou mi probleskne kolikrát přede mnou každý z nich seděl s odřenými koleny, kolik čajíčků jsem se navařila, když je bolelo v krku.
Jakoby mi však Tomáš četl myšlenky, podívá se na mě vážně a upřesní: “Děkuji, že jste ve mě vždy věřila.”
Po měsících tázání, co tady vlastně dělám a jaký to má smysl zapadne do obrázku poslední puzzlička.
Veškerá pomoc, péče a čas jsou pouhým prostředkem. Byli by promarněné, kdybychom ve vší horlivosti zapomněli na cíl- na druhou osobu, konkrétního člověka s nímž se toužíme upřímně setkat, a to v rovnocenném, osobním a láskyplném vztahu.
Štafeta se předává dál
Můj životní sen za salesiánskou dobrovolnou službou je splněn a s radostí předávám pomyslný štafetový kolík skvělým a úžasným následovnicím Tereze Sovové a Aně Bártů, které se do Port Moresby chystají už za pár týdnů! Jsem nadšená, že se podařilo na započatou misi takto navázat. Držím palce a moc se těším na vaše jedinečné zážitky! Prosím zvažte jejich podporu.
Ještě jednou vám moc a moc děkuji!