Překvapení z trhu a smutné loučení

Co byste na africkém trhu nečekali? Pro mě nejpřekvapivější věc byla – zmrzlina! Točená. Opravdu ze zmrzlinového stroje.

Farmářka mě pozvala. Trochu nedůvěřivě jsem se zeptala, jestli je dobrá. Na záchod je to z tržiště daleko. Ujistila mě, že je nezávadná. A tak opatrně ochutnávám. Smetanová. Výborná. Asi fakt byla nezávadná. Ufff.

Na závěr mám pro vás jednu novinku. Redakce Ester a Zambie i s celým jedním zaměstnancem se minulý čtvrtek, 18. června, přesunula ze Zambie do České republiky. Po dlouhém zvažování, přehodnocování situace, jsem se rozhodla vrátit domů. Hlavně proto, že školy jsou stále zavřené, oratoř, kam si děti chodily hrát, taky. I když ke konci jsme neoficiálně zase oratoř otevřeli. To už jsem byla ale rozhodnutá odletět, letenka byla zaplacená. Týden před odletem mi přišel e-mail, že můj let zrušili. To si pak člověk říká, jestli se nerozhodl špatně. Nakonec se ale našel jiný let. Místo letu Lusaka – Addis Abeba – Vídeň, jsem letěla: Lusaka – Addis Abeba – Frankfurt – Vídeň. A hned první let měl dvě hodiny zpoždění. Byla jsem úplně v klidu! Hned na druhý den jsem šla na testy kvůli koronaviru. Jsou negativní!

Jsem moc ráda, že jsem doma! I když návrat je těžký, když víte, že někde v Africe máte druhou rodinu, přátele a asi 130 dětí, kterých mi často lezlo na nervy, ale stejně je mi smutno…