Něco málo o Zambijském školství 

V Zambii mají děti možnost navštěvovat školu od 3 let, ano to je jako u nás v ČR s jediným rozdílem, děti tady v Zambii se už v předškolním věku učí jako ve škole.

Děti tady sedí za stolem, plní úkoly a učí se psát počítat i číst. Měla jsem možnost navštívit tuto školu v nedalekém městě Mansa. Musím říct že v Manse mají opravdu, ale opravdu kvalitní učitele, což se nevidí často. Takže i když je tato výuka z větší části o drilu a sezení za stolem, tak paní učitelky ví, co děti potřebují a na začátek dne s nimi hodně zpívají. Když děti dosáhnou 7 roku, přechází na základní školu, tak jako u nás. Připadá vám toto všechno totožné jako u nás? No, nejste daleko od pravdy, ale je tu jeden veliký rozdíl. Za všechny školy se platí a to ne malé peníze, a proto jen hrstka rodičů si může dovolit poslat své děti do školy.
Jedno dítě z rodiny stačí
Někdy to bývá tak, že do školy chodí jen nejstarší dítě a to pak učí ostatní sourozence. Ale často je to taky tak, že ani nejstarší dítě nemůže chodit do školy, protože se musí starat v dopoledních hodinách o své sourozence, když rodiče pracují. Přitom právě tyto nejchudší děti by potřebovaly a zasloužily by si studium nejvíc. Když je člověk nevzdělaný nemá moc šancí na lepší budoucnost a na to, že třeba jednou bude mít peníze a jeho děti by mohly chodit do školy… Je to nekonečný kolotoč.